Kancelářský nábytek

Rady pro výběr židle

V rámci služeb pro naše zákazníky se postaráme o návrh interiéru, odbornou konzultaci, dopravu, montáž a později i o případný záruční i mimozáruční servis.

Nejdříve je třeba se zamyslet nad několika otázkami:

- Jak často a kolik hodin musím pracovat v sedě?
- Zda stačí jen obyčejná židle na občasné posezení nebo zda trávím sezením na kancelářské židli denně mnoho hodin?
- Zda bude židle sloužit jen mně, nebo se o ní budu dělit s někým, kdo má úplně jinou postavu, než já?
- Kolik prostoru pro židli mám, aby se pohodlně vešla k psacímu nebo počítačovému stolu?
- Do jaké míry chci, aby židle ladila s interiérem a aby tak svým designem dotvářela jeho charakter?
- Zda už máte zdravotní komplikace a trpíte bolestmi zad?
Na začátku jsme se tedy zamysleli a z toho nám vyplyne i cena nutná k pořízení nové židle. A tak jako existují třeba auta nižší , střední, a vyšší třídy, luxusní limuzíny i terénní speciály, existuje i mnoho druhů křesel a židlí, jejichž konstrukce, design i komfort, použité materiály a užitná hodnota se může velmi hodně lišit.
Proto Vám předkládáme několik rad, které se Vás pokusí uvést do problematiky spojené s výběrem kancelářské židle a umožní Vám porozumět nejdůležitějším pojmům v této oblasti. Mechanika je jedna z nejdůležitějších částí každé židle. Pomocí mechaniky ovládáte zdvih židle a také spojuje sedák židle s opěrákem. Právě typ mechaniky ovlivňuje možnosti nastavení mnoha parametrů na židli tak, aby Vám výrobek při sezení poskytoval maximální komfort. Existuje více typů mechanik:

 

Základová deska:

To je v podstatě plechový výlisek s pákou, pomocí které se ovládá zdvih židle. Jde o typ mechaniky, která se používá v kombinaci s níže uvedenou Lamou nebo Kloubovou mechanikou. V této souvislosti musíme upozornit, že je velmi důležité pravidelně kontrolovat a dotahovat šrouby, které drží mechaniku k sedáku židle. V případě že dojde k poškození základové desky je tato závada neopravitelná a je potřeba poškozený díl vyměnit za nový.

 

Lama:

Lama je nejjednodušší mechanika používána především u nejlevnějších modelů kancelářských židlí, popřípadě dětských židlí. Tento typ “mechaniky“ je spíše jen držákem sedáku, který neumožňuje nastavení sklonu opěráku ani jeho hloubku, tj. vzdálenost opěráku od sedáku. Nastavení výšky opěráku zpravidla je možné. Tyto mechaniky se používají především u dětských židlí nebo u velmi malých židlí vhodných tam, kde se sedí opravdu málo.

 

Kloubová mechanika:

Kloubová mechanika je v současnosti nejrozšířenější typ mechaniky. Tato mechanika se dodává k většině dnes vyráběných židlí nižší třídy. Mechanika umožňuje hloubkové nastavení opěráku, sklon opěráku i nastavení výšky opěráku.

 

Asynchronní mechanika:

Typ mechaniky, která umožňuje nezávisle na sklonu a poloze opěráku nastavit sklon sedáku, a nezávisle na sklonu sedáku umožňuje nastavit sklon opěráku. Tato mechanika se díky možnosti velké variability nastaveni řadí mezi nejlepší možné řešení. Asynchronní mechaniku obyčejně snadno poznáte podle tří ovládacích páček. Jedna páčka umožňuje nastavení výšky celé židle, další páčka většinou ovládá naklápění sedáku a poslední páčkou se ovládá nastavení sklonu opěráku. Některé asynchronní mechaniky kromě nezávislého nastavení sklonu sedáku a opěráku umožňují i nastavení přítlaku opěráku na záda uživatele. V praxi to vypadá tak, že si lze nastavit sklon úhlu sedáku a opěrák se může pohybovat volně a kopírovat tak pohyb sedícího. Tento pohyb lze ještě redukovat pomocí šroubu nastavením síly přítlaku. Takový mechanismus je v podstatě kříženec synchronního a asynchronního mechanismu.

 

Synchronní mechanika:

Synchronní mechanika je typ mechaniky s vynikajícími ergonomickými vlastnostmi, u které se automaticky nastavuje sklon sedáku ke sklonu opěráku. Nastavení vzájemných sklonů probíhá automaticky ve vhodném ergonomickém poměru naklopení úhlu sedadla a opěradla. Tyto mechaniky je možno nastavit do libovolné ideální polohy. Lze využívat dynamických vlastností mechaniky, kdy uživatel nesedí ve stále stejné poloze, ale může se na židli pohybovat a mechanismus pak zajišťuje stálý přítlak opěráku k zádům uživatele v synchronizované součinnosti s naklápěním sedáku. Součástí většiny synchronních mechanik je šroub, pomocí kterého je možno velmi snadno nastavit tuhost pohybu mechaniky v závislosti na hmotnosti uživatele – tzv. nastavení protiváhy. Synchronní mechaniky jsou obecně velice kvalitní jak funkcemi tak provedením a jsou určeny k dlouhodobé náročné kancelářské práci.

 

Posuv sedáku:

Některé typy synchronních a asynchronních mechanik jsou vybaveny funkcí vodorovného posunu sedáku. Tato funkce zajišťuje zmenšení, nebo zvětšení hloubky sedu v závislosti na individuálních tělesných proporcí různých uživatelů židle.

 

Mechanismus UP-DOWN:

Je důmyslný způsob nastavení výšky opěráku. U kancelářských židlí nižší třídy s kloubovou mechanikou se nastavuje výška opěráku pomocí šroubu, který zabezpečí opěrák ve zvolené poloze. U opěradel vybavených mechanismem up-down žádné podobné šrouby nejsou. Uvnitř opěráku je část s různým počtem zubů - stupínků, které zajišťují výšku opěráku ve zvolené poloze. Výška opěráku se dá pohodlně nastavit, aniž je nucen uživatel vstát ze židle. Jednoduše uchopí opěradlo a tahem směrem vzhůru si zvolí správnou výšku opěráku. Ozubený mechanismus umožní posunutí a nastavení opěráku vzhůru, nikoli směrem dolů. Teprve po překonání všech zubů dojde k uvolnění a opěrák samovlolně sjede až dolů do základní polohy, odkud lze opět provést postupné nastavení výšky opěráku.

 

Křeslové mechaniky:

Tyto mechaniky umožňují většinou jen houpání na křesle s možností nastavení tuhosti houpání dle hmotnosti uživatele - tedy nastavení síly protiváhy, nebo zablokování v základní poloze. Nastavení síly protiváhy provedeme otáčením velkého ručního šroubu pod sedadlem. Utahováním šroubu nastavujeme větší tuhost houpání a povolováním šroubu docílíme opačný účinek. Pokud máte větší hmotnost a výšku, je potřeba šroub utáhnout. Máte-li menší hmotnost a výšku, je naopak potřeba mechaniku povolit, aby jste se na židli vůbec mohli houpat. Některé křeslové mechaniky umožňují i aretaci ve více polohách. Většina kancelářských křesel má pevně spojený sedák s opěrákem. Není proto možné nastavit jen sklon opěráku. Při pohybu opěráku se stejně naklání i sedák.

 

Vady mechanik:

Většina závad na kloubové mechanice je bohužel neopravitelná a je nutné ji taktéž vyměnit za novou. Mechaniky synchronní, asynchronní, popřípadě křeslové je v případě závady nutné demontovat z židle a poslat do odborného servisu nebo do servisu dopravit celou židli. Jestliže je na mechanice viditelná prasklina, je tato mechanika většinou neopravitelná a je potřeba ji vyměnit za novou.

 

Píst:

Píst je část židle, která spojuje kříž s mechanikou samotné židle. Píst umožňuje výškové nastavení židle.

 

Základní typy pístů:

Píst židlový - používá se u většiny kancelářských židlí, zdvih pístu se pohybuje kolem 11 cm. Píst křeslový - oproti pístu židlovému je kratší a používá se především u kancelářských křesel, zdvih pístu se pohybuje okolo 8 cm. Speciální písty - oproti výše zmíněným pístům se používají i speciální písty, a to nejen co se týče jejich délky a tvaru, ale také povrchové úpravy, jako např. chromované. Píst extra dlouhý se používá tam, kde je zapotřebí sedět ve větší výšce. Na pístech bohužel nelze provádět servis. V případě, že je Váš píst vadný, je potřeba jej vyměnit. Píst je ve spodní i horní straně opatřen kónusovým zúžením, drží tedy ve spodu v kříži a nahoře v mechanice pouze díky naražení (sesednutí).

 

Područky:

Slouží jako opora rukou u kancelářských židlí a křesel. Mohou být buď pevné nebo různě nastavitelné v několika směrech. Nastavitelnost umožňuje podepřít paže v ideální pozici pro práci, a tím značně eliminovat napětí nejen v oblasti paží, ale i v oblasti ramen a krku.

 

Bederní opěrka:

Mechanismus zakomponovaný do opěradla židle. Pomocí něj lze individuálně přizpůsobit tvar bederní části opěradla tvaru křivky vašich zad. Bederní opěrka může být stavitelná ve vertikálním nebo horizontálním směru dle provedení židle či křesla.

 

Kříž:

Kříže slouží jako základna pro uchycení koleček a pístu. Každé z většinou pěti ramen kříže má na konci uchyceno jedno kolečko. Uprostřed každého kříže je kónický otvor pro umístění pístu. Kříže se mohou lišit tvarem, velikostí, designem, zpracováním, materiály, z kterých jsou vyrobené, apod.

 

Základní typy křížů:

- Kříž kovový v kombinaci s plastem - jedná se o poměrně rozšířený typ kříže, bohužel také jeden z nejvíce problematických. Na první pohled vypadá kříž jako plastový. Plastové části jsou pouze kryty jednotlivých ramen kříže, který je ve skutečnosti svařený z ocelových profilů. Nejproblematičtější částí tohoto typu kříže je samotné uchycení koleček, které zajišťuje plastová vložka vsunutá do konce každého ramene kříže. Používáním se tyto vložky často rozlomí, popřípadě vychodí a kolečka v takovém pouzdře pak nedrží správně. Dalším používáním takto opotřebeného kříže a nesprávně uchycených koleček dochází k jejich postupnému zničení.
- Standardní plastový kříž - oblíbený typ kříže především pro jeho nižší cenu a vyšší spolehlivost. Jde o celoplastový vyztužený odlitek. Tento typ křížů oproti výše zmíněnému kříži nekombinuje kov s plastem. Kolečka drží v samotném materiálu kříže a nedochází zde vzhledem k opotřebení kříže k vypadávání koleček.
- Celokovový kříž - velmi odolný a kvalitní typ křížů který se vyrábí v různých tvarech a povrchových úpravách. Jsou vhodné pro vysoké zatížení. Uchycení koleček je v samotném materiálu kříže.

 

Servis - kříže:

Na většině křížů nelze provádět servisní zásahy. Z podstaty konstrukce většinou dojde k celkovému a nevratnému poškození kříže buď ulomením ramene kříže, nebo vylomením a vymačkáním pouzder u křížů kovových v kombinaci s plastem. Jestliže máte vadný kříž, je podstatný údaj pro výběr nového kříže především průměr otvoru pro píst a otvoru pro kolečka.

 

Kolečka:

Existuje nepřeberné množství typů a druhů koleček. Jestliže jste se rozhodli pro nákup nové kancelářské židle, nebo Vám prostě na Vaší starší židli kolečka dosloužila a je nutné obstarat nová, pak jsou zde alespoň základní informace.

 

Základní typy koleček:

- Standardní plastová kolečka - jde nepochybně o nejrozšířenější druh koleček, která se standardně dodávají k většině vyráběných židlí.
- Pogumovaná kolečka - jsou nesrovnatelně kvalitnější než běžná kolečka a jsou především určena na tvrdé podlahy (dlažba, dřevěné a plovoucí podlahy, betonové průmyslové podlahy apod.) Obvod koleček je opatřen měkčenou gumovou pryží většinou světlé barvy, která nezanechává na podlaze nežádoucí stopy.
- Bržděná kolečka - tato kolečka umožňují funkci brždění. V případě, kdy není kancelářská židle zatížená (nikdo na židli nesedí), kolečka samočinně brzdí židli proti snadnému pohybu. Teprve v okamžiku, kdy dojde k zatížení židle dojde i k odbrzdění koleček a uživatel se tak může nerušeně pohybovat a věnovat své práci. Mimo výše popsaných základních typů koleček se kolečka mohou měnit tvarem, velikostí, designem, zpracováním, materiálem, průměrem čepů a podobně.

 

Servis - kolečka:

Pokud došlo k poškození kolečka, pak je nejdůležitějším kritériem pro správný výběr nového kolečka především průměr čepu vedoucího do kříže. Jestliže podceníte právě toto kritérium, může být nově zakoupené kolečko nepoužitelné. Čep je kovová část kolečka, která se zasouvá do kříže židle. Nejčastěji se setkáte s průměrem čepu 10 mm nebo 11 mm, přičemž čep o průměru 10 mm je dlouhý cca 32 mm a čep o průměru 11 mm je dlouhý cca 23 mm. Před nákupem nového kolečka sundejte alespoň jedno kolečko z kříže Vaší židle. Podaří-li se Vám kolečko vytáhnout kompletní, změřte nejlépe pomocí posuvného měřítka průměr čepu. Pokud se Vám kolečko nepodaří vytáhnout z kříže celé a v kříži zůstane čep, je nutné jej vytáhnout nejlépe pomocí kleští.

 

« Návrat na předchozí stránku